Ortodoncie a elastodoncie

Ortodoncie je specializovaný obor, který se zabývá léčbou nepravidelností postavení zubu, odchylek v jejich počtu, vadami skusu a vadami ve velikosti či postavení čelistí.

Postup léčby:

...
1. Návštěva - Konzultace

Na první návštěvě zjišťujeme, co k nám pacienta přivádí, a co ho nejvíce trápí na jeho úsměvu. Posuzujeme vhodnost či nutnost ortodontické léčby a úroveň dentální hygieny. Promluvíme si o možnostech léčby a pacient se sám rozhodne, zda ortodontickou léčbu chce podstoupit. Dozvíte se okrajově, co léčba fixním nebo snímacím aparátkem obnáší, jaká je zhruba cena a délka léčby. Informujeme Vás o tom, jak to u nás v ordinaci chodí, jaké máme podmínky a na co se máte připravit. Pokud má pacient zájem a rozhodne se, že chce ortodontickou léčbu podstoupit, je objednán na tzv. vstupní vyšetření.

...
2. Návštěva - Vstupní vyšetření

Na tomto termínu se provede kompletní ortodontické vyšetření, včetně digitálního skenu zubů, rentgenologického vyšetření a fotografické dokumentace. Tvorba samotného léčebného plánu se děje bez přítomnosti pacienta, kdy ortodontista analýzou ziskane dokumentace, stanoví léčebný plán každému pacientovi na míru.

...
3. Návštěva - Konzultace léčebného plánu

Léčebný plán obsahuje přesný postup terapie, rizika a komplikace léčby a cenový plán pro pacienta. V některých případech ortodontista nabídne pacientovi 2 či 3 varianty léčby a pacient si potom sám rozhodne, který postup mu bude nejvíce vyhovovat. Po konzultaci léčebného plánu se naplánuje další návštěva, při které se již začne s ortodontickou léčbou.

...
4. Návštěva - Zahájení aktivní léčby

Každá ortodontická léčba se skládá ze dvou hlavních částí. První je aktivní část, kdy probíhá vlastní ortodontická léčba - je nasazen ortodontický aparát a tím začínají posuny zubů do správné pozice. V této fázi chodí pacient v udaných intervalech (obvykle 1x za 4 - 6 týdnů) na kontroly, kde ortodontista aparát upravuje. Tato fáze trvá při léčbě jak fixními tak i elastodontickymi aparáty zhruba 2 roky.

...
5. Poslední fáze - Retenční fáze léčby

Druhá část je neméně důležitá, nazývá se retenční či udržovací. Srovnané zuby je potřeba v nových pozicích držet. Proto jsou přední zuby z vnitřní strany podlepené tenkým drátkem a tvar zubního oblouku drží snímací aparáty nebo fólie, které se nosí pak zejména na noc.

Ceník ortodontických služeb

Zde naleznete ceník našich ortodontických služeb.

Od 1.1.2022 pacientům od 22 let nejsou hrazeny žádné ortodontické výkony ze zdravotního pojištění.

K uvedené ceně za materiál je nutno přičíst cenu i za práci.

Konzultace

430kčS doporučením zdarma - hradí pojišťovna

Elastodoncie (AMCOP)

8000kčza 1 ks

Individuální nácvik dentální hygieny

Naše ordinace se zapojila do projektu "Mějte zdravé zuby". Cílem tohoto projektu je celoživotní zachování zdravých zubů a zbavení se problémů s nimi. Toho lze docílit pouze odstraněním důvodu, kvůli kterému tyto problémy vznikají. To znamená umět odstranit plak z každé strany zubů. Naučit se to zvládne každý, jenom musí chtít. Tato naše služba je dostupná i pro pacienty, kteří se u nás ortodonticky neléčí.


Úroveň dentální hygieny je klíčový faktor určující, zda je možné ortodontickou léčbu začít. Vzhledem k tomu, že během ortodontické léčby je dentální hygiena mnohem náročnější a rozšířenější o další pomůcky, je nutné perfektně zvládnout základy dentální hygieny před zahájením léčby rovnátky. Individuální nácvik probíhá většinou ve dvou návštěvách:

Informace

...
1. Nácvik individuální dentální hygieny (90min)

Naučíme Vás, jak správné vybrat základní kartáček a zubní pastu. Sami si nacvičíte správné použití kartáčku v jednotlivých částech chrupu. Povíme Vám, co je to mezizubní prostor, a proč ho potřebujeme čistit. Jaké pomůcky existují k jeho čištěni a proč je nejefektivnější pomůckou mezizubní kartáček. Pomůžeme Vám vybrat jeho správnou velikost a provedeme Vás nácvikem, jak s ním v mezizubí manipulovat.

...
2. Kontrola hygieny (30min)

Po základní hygieně následuje tzv. recall, pochválíme Vaše úspěchy a případně doladíme problematická místa. Na této návštěvě Vás také naučíme, jak správně mezizubní kartáčky překalibrovávat. Když je vše v pořádku, necháváme na našich pacientech, aby si vybrali termín, kdy chtějí zase vše zkontrolovat.

Ceník hygieny

Zde naleznete ceník našich hygienických služeb.

Recall

500kčbarvení zubů, kontrola a přeměření mezizubních prostor

Další návštěva / recall

250kčdalší přeměření mezizubních prostor a doladění techniky čištění