Často kladené otázky (FAQ)

Zde naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy nebo otázky. Prosíme Vás, abyste si tyto odpovědi důkladně přečetli před tím, než nás budete kontaktovat, ušetříte tím práci jak Vám tak i nám :)

Délka léčby

Délka léčby vždy závisí na ortodontické vadě. U fixních aparátků je průměrná doba aktivní léčby 1,5 - 2 roky. Ve vyjímečných případech může aktivní léčba trvat i déle. Po sejmutí fixního aparátku nastává retenční fáze léčby, která trvá přibližně stejnou dobu jako léčba aktivní.

Doporučení - ano / ne

Ortodontická konzultace je plně hrazena z veřejného pojištění, pokud máte doporučení od Vašeho stomatologa. Pokud doporučení nemáte, lze konzultaci provést, ale bez úhrady pojišťovny. (Informace o ceně s službách naleznete zde: Služby a ceník)

Přijímání pacientů

Pacienti se vždy musí objednat předem, nejlépe telefonicky. (Aktuální stav pro zájemce o naše služby naleznete zde: Dostupnost našich služeb)

Doprovod dětských pacientů

Na počáteční kontroly zveme i rodiče, při probíhající léčbě mohou děti chodit na kontroly samy, pokud to zvládají.

Druhy fixních rovnátek

Na našem pracovišti pracujeme především s kovovými zámky.

„Bude to bolet?"

Samotné lepení rovnátek není bolestivý výkon, ale po nasazení vždy musí pacient počítat s větší citlivostí zubů. To samé platí po každém utažení fixního aparátku. Každý jedinec má jiný práh bolesti a k tomu je nutné přihlédnout a eventuelně dočasně upravit stravu.

Omezení jídla u fixních aparátků

Pacient s fixní aparátkem musí ze svého jídelníčku vyřadit všechny tvrdé věci (bonbóny, lízátka, topinky, ořechy, popcorn, atd.) Některé potraviny se musí upravit nebo nakrájet, případně nastrouhat (jablko, mrkev, kedlubna, atd.) Všechny tyto informace pacient vždy dostane v den nasazení rovnátek.

Preventivní prohlídky

Na našem pracovišti neprovádíme zubní preventivní prohlídky, a proto je nutné navštěvovat pravidelně Vašeho stomatologa.

Pravidla pro nošení retenční folie nebo desky po sejmutí fixního aparátku

1.fáze-non-stop nošení-3 měsíce od sejmutí-vyndavat na jídlo,čištění zubů a sport; 2.fáze-nošení část dne+na noc (tj. odpoledne nebo dopoledne) - 3 měsíce; 3.fáze-noční nošení-každou noc- 1 rok; 4.fáze-postupné vysazování-během 6 měsíců vynechávat jednu noc v týdnu (např.v lednu vynechávat pondělí) a každý další měsíc o jednu noc navíc (např.v únoru vynechávat pondělí a čtvrtek, v březnu pondělí-čtvrtek-sobota) atd.; 5.fáze-udržovací-nosit 1x v týdnu na noc ,pacient již nedochází na kontroly;

Čas objednávek

Vzhledem k tomu, že pracujeme převážně v dopoledních hodinách, není vždy možné provést objednávku mimo školní rozvrh dítěte. Vždy se Vám budeme snažit vyhovět, ale ne vždy je to možné. Vhodné je domluvit se ve škole s učitelem, případně vedením školy, že dítě při podstoupení léčby bude zameškávat.

Omluvenky a propustky

Ze zákona vždy dítě omlouvá zákonný zástupce, ale pokud Vy, nebo Vaše škola požádá o potvrzení absence, rádi vyhovíme. Pokud se jedná o propustky, vždy budou potvrzeny.

Extrakce (vytržení) zubů

V některých případech je nutné vytrhnout stálé, eventuálně dětské zuby za účelem efektivní léčby. Zuby vždy trhá Váš ošetřující lékař na základě našeho doporučení.

Způsoby platby

V naší ordinaci přijímáme pouze hotovostní platby v českých korunách. Platba za fixní aparátek je prováděna ve formě splátek. Přesné detaily Vám vždy upřesníme přímo v ordinaci.

Děkujeme za pochopení.